ENDÜSTRİYEL PNÖMATİK VAKUM JENERATÖRÜVAKUM: içinde hiç atom yada molekül bulunmayan boşluk anlamındadır. Hava basıncının atmosfer basıncının altına indirilmesine vakum adı verilir. Dolayısıyla düşük basıncınç yardımıyla yaptırılan işlere vakum ile tutma ve taşıma işlemleri denir.

Vakum yöntemiyle çalışan ekipmanların tasarımında; Venturi İlkesi, Süreklilik ve Benoulli Denklemi, Coanda etkisi prensibleri kullanılır.Bu denklemler ve prensipler doğrultusunda; tasarım ve üretimini yaptığımız vakum ekipmanlarına gelen 1 Litrelik kompresör havasına karşılık kompresör havasının basınç ve debisine, dış ortam şartlarına (soğuk,sıcak,nem,vb), ürünün geometrik şekline ve çapına bağlı olarak minimum 5 kat artıştan başlayarak 35 kata kadar dış ortamdan hava emişi sağlanır.

VORTEKS TÜPÜ: Basınçlı havayı (herhangi bir soygazı) tüp içersinde sıcak ve soğuk olmak üzere iki farklı akıma ayıran mekanik bir ekipmandır.

Vorteks tüplerinin hiç bir hareketli parçası yoktur.Basınçlı hava tüp içersinde yüksek hızda (ses hızına yakın bir hızda) dönmesini sağlayan üretece (Jeneratöre) doğru itilir.Üreteçten dönerek çıkan basınçlı hava tüpün diğer ucuna doğru hareket eder.Bu uçta bulunan konik debi ayar valfi;tüp dış çeperindeki sıcak havayı dış ortama,merkezdeki soğuk havayı da vorteks tüpü merkezinden geri yönlendirerek üretecin ekseninde bulunan delikten geçirerek tüpün diğer tarafından dış ortama atılmasını sağlar.

VORTEKS TÜPÜ PNOMATİK PANO SOĞUTUCU